Engelliler Sitesi

Engellilere yönelik haber portalı

Haberler » ANASAYFA ÖZEL » Engelli Yardımcı Hizmetliler Kadro Bekliyor!

Engelli Yardımcı Hizmetliler Kadro Bekliyor!

Engelli Yardımcı Hizmetliler Kadro Bekliyor!

Engelli

Geçtiğimiz yıl Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Esen ve Engelli Memur-Sen Genel Başkanı Elvan Uğurlu, Devlet Personel Başkan Vekili Enes Polat'ı ziyaretinde 3. Dönem Toplu Sözleşme masasına taşınan, ancak uzlaşamaya varılmayan "Ortaöğrenim (lise) ve yükseköğrenim mezunu olup hizmetli kadrosunda bulunan engelli kamu görevlileri, görevde yükselme sınavından muaf tutularak istekleri halinde Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni (VHKİ) veya memur kadrolarına atanır" talebini Devlet Personel Başkan Vekili Enes Polat'a ilettiğini bu sayfalardan takipçilerimize aktarmıştık.

BİR YIL GEÇTİ HALA BİR ŞEY DEĞİŞMİŞ DEĞİL!

ENGELLİLER İSTİFA NOKTASINA GELDİ

Hizmetli nedir ne iş yapar ?

Hizmetli kamu kurum ve kuruluşlarda genel olarak temizlik işlerini yapmak ile yükümlü personeldir.

Engelli nedir ne iş yapar ?

Engelli ise vücudunda eksik veya kusuru olan yani bazı fiziksel aktiviteleri normal insanlara göre yerine getiremeyen, eksik yerine getiren demektir. Engelli personele engeline göre iş verilmesi esastır ve engelli personele engelini arttırıcı işler verilemez.

Ancak yukarıda basit bir şekilde anlatmaya çalıştığımız olaylar bu işleri yapanlar tarafından dikkate alınmayarak hem kurum amirleri hem de engelli vatandaşlar zor durumda bırakılmaktadır. Okullara atanan gözleri görmeyen hizmetlilerden tutun iki kolu olmayan hizmetliler bile vardır.

Görme engelli bir hizmetli personel görevinin gereklerini nasıl yerine getirecektir?

Kurum amirleri düşen hizmet kalitesini başka yollarla kapatmaya çalışacaktır. Okullarda kadrolu engelli hizmetli varken yapılamayan temizlikten ya da diğer işlerden kim sorumlu tutulacaktır? Engelli personel mi yoksa kurum amiri mi yoksa engelli atamalarında sürekli aynı yanlışı yapmakta ısrar edenler mi? Yapılamayan işler özel şirketlere mi yaptırılacaktır?

Yaptığı işin daha doğrusu yapamadığı işin sorumlusu engelli hizmetli midir? Yoksa onun engelini bile bile hizmetli olarak istihdam edenler midir? Engelli personel atamalarında yaptım oldu mantığından vazgeçilmeli ve engel gruplarına yönelik atamalar yapılmalıdır. Bu husus hem engelli bireylerin topluma katılım oranını arttıracak hem de kurumların hizmet kalitesini yükselteceği şüphesizdir.

Kamuda çalışan hizmetli kadrosunda bulunan engelliler, çalışma hayatlarında idareciler tarafından yapamayacakları işlere zorlanmaktadır. Örneğin, bedensel engelli çalışan paspas yaptırılamaz, görme engelli olana bahçe temizletilemez. Ancak engelli kamu görevlileri bu tip uygulamalarla karşılaşmaktadır. Ancak, gelinen süreçte Devlet Personel Başkanlığı başta olmak üzere konu ile herhangi bir düzenleme yapılmış değil.

Anayasanın 10. maddesinde, “ Engelliler hakkında alınacak tedbirlerin eşitlik ilkesine aykırı olamayacağı ” ifadesi yer almakta, yine anayasanın 42. maddesinde, “ Devlet, durumları sebebiyle özel eğitime ihtiyacı olanları topluma yararlı kılacak tedbirleri alır ” ve 50. maddesinde, “ Bedenî veya ruhî yetersizliği olanlar çalışma şartları bakımından özel olarak korunurlar ” hükümleri bulunmaktadır. Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik’in 10. maddesinin üçüncü fıkrasında, “ Engellilerin istihdam edileceği uygun münhal kadro bulunmadığı takdirde hizmet gereklerine ve genel hükümlere göre diğer münhal kadrolarda değişiklik yapılarak gerekli kadrolar temin edilir. Engelli personelin istihdam edileceği birimler engellilerin engel durumları dikkate alınarak ilgili kamu kurum veya kuruluşunca belirlenir ” hükmü yer almaktadır.

2009/12 sayılı Başbakanlık Genelgesi’nde, “ Engelli kamu çalışanlarının atama ve yer değiştirmelerinde engelleri açısından sıkıntı oluşturmayacak, hizmet alanlarında ve birimlerinde görev yapmalarını sağlayacak tedbirlerin alınması ” gerektiği ifade edilmiştir.

Buna bir örnek verecek olursak Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nün 27.4.2016 tarihli ve 4730974 sayılı yazısıyla, merkez ve taşra teşkilatında şehit yakını ve gazi olarak yardımcı hizmetler sınıfında görev yapan personelden, en az lise ve dengi okul mezunlarından, son iki yılı Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere, devlet memurluğunda en az 3 yıl görev yapmış olanların, görev yaptıkları il emrine memur olarak sınavsız atanmalarına imkân sağlanmıştır.

Bu nedenle, Engellilersitesi.com olarak kamuda aynı yönde engelli yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarına da memur kadrolarına sınavsız geçme hakkı tanınması gerektiği ve bu konudaki mağduriyetin giderilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Kamuoyu oluşturmak adına siz de haberimizin yorum kısımlarında belirteceğiniz ya da iletişim adreslerimize göndereceğiniz mesajlarınızla bu konuya katkıda bulunabilir sesinizi duyurabilirsiniz.

 
 
Bu haber 22857 kez okundu

BENZER HABERLER

YORUM YAZ

BU HABERE YAPILAN YORUMLAR

ENGELLİLER SİTESİNE SOR