Engelliler Sitesi

Engellilere yönelik haber portalı

Haberler » ANASAYFA ÖZEL » Engelli Memurum Tayin İsteyemiyorum Ne Yapmam Gerekiyor?

Engelli Memurum Tayin İsteyemiyorum Ne Yapmam Gerekiyor?

Engelli Memurum Tayin İsteyemiyorum Ne Yapmam Gerekiyor?

Engelli

Mesaj : sizi uzun zamandır takip ediyorum haberlerinizi çok begeniyorum öncelikle bizi aydınlattığınız için size çok teşekkür ediyorum ben yüzde 90 görme engelliyim orman ve su işleri bakanlığında memur kadrosuyla çalışmaktayım tain istiyemiyorum ne yapmam gerekiyor bakanlık asalet şartı istiyor bize yardımcı olabilirmisiniz teşekkür ediyorum.

CEVAP: Sayın takipçimiz, Bilindiği üzere, 2014 yılında 657 sayılı Devlet memurları kanunun 72. Maddesinde yapılan değişiklikle engelli memurlar için yer değiştirmesi hususunda düzenleme yapılacağı hüküm altına alınmıştır. Bu düzenlemeden sonra, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına Dair Yönetmeliğe eklenen ek 3'üncü maddede " İlgili mevzuatına göre alınan sağlık kurulu raporunda en az yüzde kırk oranında engelli olduğu belirtilen memurlar ile ağır engelli raporlu eşi veya bakmakla yükümlü olduğu birinci derece kan hısımları bulunan memurlar engellilik durumundan kaynaklanan gerekçelere dayalı olarak yer değiştirme talebinde bulunabilir.

Bu kapsamdaki talepler bu Yönetmelikte yer alan kısıtlayıcı hükümlere tabi olmaksızın kurumların kadro imkânları ve teşkilat yapıları dikkate alınarak karşılanır.

Memurun kendisinin veya birlikte yaşadığı eşi ve bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının engellilik durumunun tedavisi sebebiyle yer değişikliğini talep etmesi halinde, yer değiştirme suretiyle atama yapılacak yerin, memurun ve bu fıkra kapsamındaki yakınlarının engellilik durumuna uygun olması esastır.

Engellilik durumu devam ettiği sürece kurumlarca isteği dışında memurun yeri değiştirilmez. Engellilik durumu ortadan kalkan memurlar hakkında bu Yönetmelikte yer alan diğer hükümler uygulanır." hükmüne yer verilmiştir.

Bu bilgiler çerçevesinde sizin sorunuza geldiğimizde, bazı kurumlar atama ve yer değiştirme yönetmeliklerinin engellilerin tayin haklarını düzenleyen maddesine; memurun adaylığının kalkması şartını koymaktadırlar. Bu nedenle de engelli memurlar tayin isteyebilmek için asaletlerinin onaylanmasını beklemek zorunda kalıyorlar.

 
 
Bu haber 5254 kez okundu

BENZER HABERLER

YORUM YAZ

BU HABERE YAPILAN YORUMLAR

ENGELLİLER SİTESİNE SOR