Engelliler Sitesi

Engellilere yönelik haber portalı

Haberler » SAĞLIK RAPORU » Üniversite Hastanesi'nden rapor skandalı!

Üniversite Hastanesi'nden rapor skandalı!

Üniversite Hastanesi'nden rapor skandalı!

Üniversite Hastanesi, heyet raporlarından ve gerekli tetkiklerden ücret talep edebilir mi?

Üniversite

Engelli vatandaşların, gerek medikal malzemelerin devlet tarafından ödemelerinin yapılabilmesi için, gerekse emeklilik, vergi indirimi gibi durumlar için devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinden 'heyet raporu' çıkarmaları gerekmekte. Devlet hastaneleri, bu tür raporlar için 'rapor ücreti' istemezken, bazı üniversite hastaneleri 'döner sermaye' için 'rapor ücreti' talep etmektedir.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Hastanesi, SGK emeklisi engelli bir vatandaştan, 'akülü tekerlekli sandalye için heyet raporu'ndan 250 TL ücret talep etmiş ve engelli vatandaşın itirazlarına rağmen 124 TL ücret almıştır.

Bu raporun değerlendirilebilmesi için gerekli olan, yapılan tetkikten ise 24.20 TL ücret almıştır.

Sağlık Kurulu Raporlarının Ücretlendirilmesi hakkındaki Sağlık Bakanlığı genelgesinde; "Ödeme kapsamında bulunmayan ve/veya özel amaçla kullanılacak durum belirtir rapor ücretleri (ehliyet raporu, okul kaydı, iş isteğiyle başvuru, vb.) dışındaki, Sosyal Güvenlik Kurumunca yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında bulunan Sağlık Kurulu raporları için ücret talep edilemeyeceği belirtilmiştir.

Yine bir Bakanlık genelgesinde;" Özürlülere (Engellilere) Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik‘te belirtilen yetkili sağlık kuruluşlarının, özürlü sağlık kurulu raporu almak için başvuran vatandaşların raporlarından bağış veya evrak parası adı altında herhangi bir ücret talep edilmemesi, muayene, tetkik ve sağlık kurulu raporu işlemleri neticesinde doğan hizmet bedellerinin; 28.01.2002/3654 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ve 03.12.2002/58 sayılı Başbakanlık Genelgesi uyarınca muayene, tetkik ve rapor ücreti alınmaması gerekmektedir.” hükmü yer almasına rağmen, bazı üniversite hastaneleri ücret talep etmektedirler.

Yüz binlerce engelli, mevzuatta yer almamasna rağmen, uygulanan bu tür keyfi uygulamalarla mağdur edilmektedir. İlgili kurumların konuya derhal el atmaları tüm engelli vatandaşın talebidir.

 
 
Bu haber 7518 kez okundu

BENZER HABERLER

YORUM YAZ

BU HABERE YAPILAN YORUMLAR

ENGELLİLER SİTESİNE SOR