Engelliler Sitesi

Engellilere yönelik haber portalı

Haberler » YARDIMLAR » Eda'nın hayali çocukluğunu yaşamak

Eda'nın hayali çocukluğunu yaşamak

Eda'nın hayali çocukluğunu yaşamak

Ödemiş'te doğuştan skolyoz (omur eğriliği) hastası 7 yaşındaki Eda Toplak'ın ailesi, kızlarının uzun tedavi sürecini başlatabilmek için yardım bekliyor.

Eda'nın

Ödemişli 7 yaşındaki Eda Toplak'ın doğuştan gelen skolyoz (omur eğriliği) rahatsızlığı yaşıtlarına ayak uydurmasını, sokaklarda dilediğince oynamasını engelliyor. Ailesi, Eda'nın hayalinde kalan çocukluğu yaşaması için yardım bekliyor.

Ödemiş'te annesinin desteğine muhtaç şekilde yoğun ağrılarla yaşamını sürdürmeye çalışan Eda Toplak, skolyoz hastalığından kurtularak, yaşıtları gibi sokaklarda koşup, oynayacağı günlerin hayalini kuruyor.

 Eda'nın annesi Vesile Toplak, AA muhabirine, 3 çocuğundan biri olan Eda'nın doğuştan skolyoz hastası olduğunu, yaşadığı ağrıları dindirmek için sürekli doktora gittiklerini belirtti. 

Çocuğunun normal yaşama dönmesi için ameliyattan başka bir çare bulunmadığını bildiren Vesile Toplak, bu doğrultuda İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki doktorlarla görüştüklerini, Eda'nın bünyesini zayıf bulan doktorların ameliyatı riskli ama kaçınılmaz bulduklarını anlattı.

"Onun bu durumu karşısında çaresiziz"

Kızının rahatsızlıktan kurtulacağı umudunun dahi kendilerini mutlu ettiğini ifade eden Toplak şunları söyledi:

"Kızım hastalığı nedeniyle nefes alıp vermekte zorluk çekiyor. Kalçasının iki tarafında bulunan çıkıklık dengesizlik yaratıyor, yürüme zorluğu yaşıyor. Onun bu durumu karşısında çaresiziz. Ameliyat olursa 6 ay boyunca hastanede kalacak. Riski göze alarak kızımın ameliyatı gerçekleşirse uzun bir tedavi süreci de bizi bekliyor." 

Ameliyat sonrası Eda'nın hastanede tedavi sürecinin en az 6 ay devam edeceğinin kendilerine söylendiğini aktaran Vesile Toprak, günlük yaşamlarını zor şartlarda devam ettirebildiklerini, bu sürecin aşamayacakları bir maddi yük getirdiğini söyledi.   

Toplak, eşinin sabit bir işi olmadığını, inşaatlarda günlük iş bularak çalışabildiğini ifade ederek, "Gelirimizle kiramızı, gıda ihtiyacımızı zor karşılıyoruz. Tedavi sürecindeki maddi zorlukların altından kalkmamız imkansız. Devletimiz ve yardımseverlerin desteğine ihtiyacımız var. Kızımın derdine derman bekliyoruz" diye konuştu.

Vesile Toplak, kızının bir an önce normal yaşama dönmesi için destek beklediklerini bildirdi.

 
 
Bu haber 365 kez okundu

BENZER HABERLER

YORUM YAZ

BU HABERE YAPILAN YORUMLAR

ENGELLİLER SİTESİNE SOR