Engelliler Sitesi

Engellilere yönelik haber portalı

Haberler » ENGELLİ ARAÇ » Engelli Araç Alımında Yeni Düzenlemeler!

Engelli Araç Alımında Yeni Düzenlemeler!

Engelli Araç Alımında Yeni Düzenlemeler!

Engelli

Hali hazırda engelliler adına alınan motor silindir hacmi 1600 CC’yi geçmeyen binek otomobil ve minibüs tarzı panelvan araçları ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) indirimli alabiliyorlar. ÖTV tutarı 1600 CC lik binek otomobillerde %45 olarak uygulanmaktadır. ÖTV indirimin yanı sıra engelliler adına araçların tamamı MTV’den de muaftır. Hem ÖTV hemde MTV indirimi düşünüldüğünde engelliler adına araçlarda ciddi miktarlarla indirim olduğu gözükmektedir.

Bununla birlikte her engelli ÖTV indirimden faydalanamıyor. ÖTV indirimden faydalanmak için belli başlı bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlara kabaca bakarsak olursak.

  1. Sağlık kurulu rapor oranının %90 ve üzeri olması
  2. Aracı kullanacak kişinin araca yapılacak ek bir donanım sayesinde aracı kullanabiliyor olması

Tüm bunlara ek olarak bir üst yazıda da üzerinde durduğumuz gibi her engel grubuna sahip kişiler ÖTV indirimden faydalanamıyordu. Bunların başında sol el ve sol koldan engelli olan kişiler şimdiye kadar aracı hareket ettirecek özel donanıma ihtiyaç duymadıkları gerekçesiyle ÖTV muafiyetinden faydalanamıyordu. 18 Nisan 2015 tarihli, Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTEUYGULAMA GENEL TEBLİĞİ doğrultusunda artık sol kol ve sol elden engelli olanlara ÖTV vizesi çıkmış oldu. Ayrıca bu kişiler “otomatik vitesli” araçları da ÖTV istisnalı alabilmekteler.

ÖTV (özel tüketim vergisi) Tebliğindeki ilgili ibare:

Sol el ve/veya kolda engelliliği bulunanların, taşıtta hareket ettirici aksam sayılan manuel vites kolunu engelliliğe uygun olarak direksiyona monte ettirmesi ve benzeri şekilde tadilat yaptırması veya taşıtın fabrika çıkışında vitesin direksiyonun sağ tarafına sabitlenmiş olması gibi haller hareket ettirici aksamda özel tertibat olarak kabul edilir.

Manuel Vites Yada Otomatik Vitesli Araçlar Açısından ÖTV İndirimi

Taşıtın otomatik vitesli olması, engelliliğe uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırılması şartının aranmasına engel değildir. Dolayısıyla otomatik vitesli taşıtların hareket ettirici aksamında da kişinin engelliliğine uygun olarak sabitlenmiş özel tertibat yaptırılması gerekmektedir. Örneğin, sağ ayağı ampute olan bir engellinin, fren ve gaz pedalında özel tertibat yaptırmadan otomatik vitesli taşıtı kullanması mümkün olmadığından, ancak anılan tertibatın yaptırılması halinde otomatik vitesli bir taşıt bakımından istisnadan faydalanılabilir.

Öte yandan, manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından, otomatik vitesli taşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir.

Öte yandan engellilik durumu, ilk iktisabı yapılacak taşıtın hareket ettirici aksamında tadilat yaptırılmasını gerektirecek nitelikte olmalıdır. Örneğin, sağ veya sol el parmaklardan herhangi bir ya da birkaçının olmamasına rağmen vitesin değiştirilmesine engel, vites kolunda tadilat yaptırılmasını gerektirecek bir durumun bulunmaması halinde manuel veya otomatik vitesli taşıt alımında istisna uygulanmaz.

Tüm bunlara ek olarak engelliler adına alınan, alınacak olan araçlarda yapılan bir diğer radikal değişik ise eğer araçta özel donanım yoksa o aracı engelli kişi ve onun dışında sürücü belgesi olan herkes kullanabilecek. Şimdiye kadar engelliler adına alınan araçları 3. Dereceye kadar yakın akrabaları kullanabiliyordu. Şimdiyse yapılan son düzenlemeyle birlikte bu kısıtlamada kaldırılmış oldu.

Engelliler ÖTV İndiriminin Kapsamının Daha da Genişletilmesini Bekliyor

Sakatlık oranına bakılmaksızın işitme engelli ve görme engellilerinde ÖTV indirimli araç almaları için yasal düzenlemenin yapılması gerekiyor.

Engelliler.gen.tr

 
 
Bu haber 4370 kez okundu

BENZER HABERLER

YORUM YAZ

BU HABERE YAPILAN YORUMLAR

ENGELLİLER SİTESİNE SOR