Engelliler Sitesi

Engellilere yönelik haber portalı

Haberler » ENGELLİ ARAÇ » Engelli Araç Alımı İle İlgili Her Şey! İşte Detaylar

Engelli Araç Alımı İle İlgili Her Şey! İşte Detaylar

Engelli Araç Alımı İle İlgili Her Şey! İşte Detaylar

Engelli

ÖTV İSTİSNASINDAN YARARLANARAK OTOMOTİK VİTES ARAÇ NASIL ALINIR?

Maliye Bakanlığının, 18 Nisan 2015 tarih ve 29330 sayılı resmi gazetede yayımlanan Özel Tüketim Vergisi (II) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği gereği, ÖTV istisnasından yararlanarak araç almak için, ÖTV Beyannamesinin verildiği günü takip eden günün mesai saati bitimine kadar bir dilekçe ekinde;

• Alıcının (malul veya engellinin), maluliyeti veya engelliliği ile özel tertibat yaptırılan taşıtları kullanabileceğine dair engelli sağlık kurulu raporunun aslı veya noter onaylı örneği,

• Bizzat kullanım amacıyla, taşıtın hareket ettirici aksamında engelliliğe uygun olarak tadilat yapıldığına dair teknik belgenin aslı veya noter onaylı örneği,

Ehliyette oto vites kullanıyor yazıyor ise sağlık raporunuzda otomatik vitesli araç kullanabilir yazıyor olmalı.

• Alıcının (malul veya engellinin) “H” sınıfı sürücü belgesinin fotokopisi, (01.01.2016 tarihinden sonraki sürücü belgeleri özel donanım kotlu olacaktır)

• Satış faturasının, aslının aynı olduğu aracı alacağınız işletme yetkililerince imzalanarak ve kaşe tatbik edilerek onaylanmış fotokopisini,

ÖTV Beyannamesinin verildiği vergi dairesine vermeniz gerekmektedir.

Bu işlemleri yerine getirmeniz durumda ÖTV istisnasından yararlanarak Otomatik vitesli aracı alınabilir.

ARTIK ARAÇLARDA ENGELLİ PLAKASI OLACAK MI?

09 Eylül 2011 Cuma günkü Resmi Gazete ’de yayımlanan 28049 sayılı “Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin 7. ve 13. Maddeleri gereği; 09 Eylül 2011 tarihinden itibaren artık tescili yapılan araçlara; üzerinde engellilere mahsus tekerlekli sandalye işareti bulunan plakalardan verilmemekte, talep halinde ise daha önceden verilmiş olan plakalar yeni standart plakalar ile değiştirilmektedir.

Engelli Aracını Kimler Kullanabilir?

Engellilersitesi.com olarak engelli aracını kimlerin kullanabileceği ile ilgili çok soru alıyoruz.

Bu konuyu tekrar dile getirmek istedik. Peki Engelli Aracını Kimler Kullanabilir?

17 Nisan 2015 tarihinde yayımlanan, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik gereği, engelliler adına tescilli araçları kimlerin kullanabileceğine dair yeni düzenlemeler getirildi. Buna göre:

1- % 90 ve üzeri raporu olan kişi adına yurt içinden alınan aracı herkes kullanabilir. Bu konuda "3. derece yakınlar" vb. hiç bir kısıtlama kalmadı. Yurt dışından alınan araçlar için ise 3. derece yakın sınırı devam etmektedir.

2- H sınıfı sürücü belgesi (01.01.2016 tarihinden sonra sürücü belgesi alacaklar için özel donanımlı araç sürücü belgesi ) bulunup kendisi araç kullanan kişilerin özel donanıma sahip araçlarını kendileri ve benzer sakatlığı bulunan, sürücü belgesine sahip kişiler kullanabilir.

3- Araçta özel donanım yoksa ve aynı zamanda otomatik vitesli ise, o aracı herkes kullanabilir. Bu konuda da hiç bir sınırlama kalmamıştır.

4- Araçta özel donanım varsa ve/fakat bu özel donanım takılırken aracın orijinal/teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmamışsa, yani özel donanım ilaveten takılmışsa, bu araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilir. 

Organ nakli olanlar ve kronik hastalarda engelli aracı alıp yakınları kullanabilir mi?

Evet. Yeni yönetmeliğin Madde 7, ‘c’ bendine göre yüzde 90’ın altında olan “Herhangi bir engeli bulunmayan kişiler” yani organ nakli olanlar engelli aracı alabilecek, bu araçları yakınları da kullanabilecek.

- Engelli aracında sürücü kısıtlaması var mı?

Hayır. Yüzde 90 ve üzeri raporu olan kişilerde kısıtlama kaldırıldı. Artık engelli adına alınan araç alanların arabasını herkes kullanabilir. Ancak yurtdışından alınan araçlar için ‘üçüncü derece yakın’ sınırı devam ediyor.

- Özel tertibatlı aracı başkası kullanabilir mi?

Hem evet, hem hayır. ‘H sınıfı’ sürücü belgesi olan engellinin özel donanıma sahip araçlarını aracını kendisi ve aynı engeli bulunan ‘H sınıfı’ sürücü belgesine sahip kişiler kullanabiliyor. Ancak araçta “özel donanım” yoksa ve aynı zamanda otomatik vitesli ise, o aracı herkes kullanabiliyor. Ayrıca engelli aracına özel donanım takılırken aracın orijinalinde ve teknik donanımlarında hiçbir değişiklik yapılmamışsa, yani özel donanım ilaveten takılmışsa, bu araç sahibinin eşi, üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından da kullanılabilecek.

- Özel tertibatsız otomobil almak isteyen kişi ÖTV indiriminden faydalanabilir mi?

Evet. Sakatlığı yüzde 90'ın altında olanlar otomatik vitesli araçlar için ÖTV ödemezler.

- Engellilere ait taşıtlarda 5 yıllık süre dolmadan ÖTV'den faydalanılabilir mi?

Evet. Deprem, heyelan, sel, yangın veya kaza sonucu kullanılamaz hale gelir ve hurdaya çıkarılırsa yeni araç alabilir.

- Zihinsel engelliler için bir kısıtlama var mı?

Hayır. Sağlık kurulu raporu ve mahkemeden velayet belgesi olan zihinsel engelli yakını ÖTV-KDV indiriminden yararlanarak 1600 silindir hacmini aşmayan araç alabilir.

- Yurtdışından alınan araç başkasına satılıp vergiden muaf tutulur mu?

Hayır. İlgili yönetmeliğin ‘d’ bendine göre, engelliler tarafından ithal edilen aracı başka bir engelliye devri yapılırsa ya da kişinin ölümü sonucunda varislerine intikali halinde, bu araçlar diğer vergiler değil, sadece gümrük vergisinden muaf tutulur. Ayrıca devir ve tescil işlemi ilgili gümrük müdürlüğünün iznine bağlıdır.

 
 
Bu haber 16678 kez okundu

BENZER HABERLER

YORUM YAZ

BU HABERE YAPILAN YORUMLAR

ENGELLİLER SİTESİNE SOR